Türk Bayrağı
Ana Menü
En Son Makaleler
Rastgele Video
Forum Başlıkları
En Son Ziyaret
SAYALI 22:34:30
Admin 1 gün
alirizayigit 2 gün
Ramazan D... 2 gün
aeryilmaz19 3 gün
tezli emir 4 gün
Osman Hoca 6 gün
orhangullu80 1 hafta
mustafademir 1 hafta
FAKILI OGLU 2 hafta

Daha çok kulanıcı göster 
Son Yorumlar
Haber beslemesi
kazananlar
Köşe Yazarları
Günün Sözü
Dünyada kusursuz iki insan vardır. Biri ölmüştür, diğeri de doğmamıstır. (Çin Atasözü)
Çok Okunan Haberler
Ziyaret
Yandex.Metrica
Üye Girişi
Üye Adı:  Şifre:    Üye Ol   Şifremi Unuttum
Makale Hiyerarşisi
Geleneklerimiz Goreneklerimiz
EVLİLİKLE İLGİLİ

Yöremizde evlilikler, akraba evliliği, görücü usulü evlilik, zorla kız kaçırma, ailesi izin vermediği için kız kaçırmayla gelen evlilik ve tarafların istekleriyle gerçekleşen evlilikler şeklindedir. Gençler akrabaların aracılığıyla kız tarafına isteme mesajı gönderir, önce kız bir süzülür aile yoklanır, sonra Allah?ın emri Peygamberin kavliyle kız istenir ve söz kesilir. Sonra nişan takılır ve akabinde düğün sözüyle birlikte düğün yapılır.
Nişan genelde aile ve akrabalari arasında yapılır. Bir kuyumcudan kıza ve oğlana nişan yüzükleri alinir ufak bir merasimle serbet icilip nisan takılır ve isteyenler kıza destek olsun diye para ve altin takarlar.
Koyumuzde eskisi gibi başlık parası yoktur. Fakat tarafların imkanları nispetinde kızın anasına verilen süt parası denilen para vardır. Anne de o parayı kızının çeyizine harcar.
Kız çeyiz olarak buluğ çağına girdiğinden itibaren hazırlıklara başlar. Dantelini, hediye olarak dağıtacağı pohcalarını örtülerini hazırlar. Genel de çanak çömlek gibi mutfak eşyalarını gelin tarafı karşılar. Günümüzde ise damat tarafı yatak odası takımı alırsa gelin tarafı koltuk takımı almakta. Eşya alımlarını eşit oranda karşılamaktadırlar.
Düğün öncesi geline damat tarafı urba adı altında hediyeler alır.Hediyelerin arasında akrabalara gömlek, yengelere basma, kızın erkek kardeşine takım elbise gibi şeyler vardır.
Düğün öncesi köylülere ve akrabalara okuntu veya mendil ayna ufak bir hediye ile dugun daveti yapilir gunumuzde bunun yerini davetiyeler almıştır.dugunden once resmi islemler yapilir nikah vs.Gelinin indigi gunun gecesi yatsi namazinda dini nikah kıyılmaktadır.
ASKERLİKLE İLGİLİ
Askerlik çağına gelen gençler, son günlerini komşu ve akraba ziyaretlerinde bulunarak geçirirler. Son akşam Kuran okutulur yemek ikram edilir. İsteyenler gençleri toplayarak eğlence düzenlerler. Askere gidecek gencin cebine yolluk konulur. Bu eski bir adettir. Davul zurnalar eşliğinde ve konvoyla gençler otobüs terminaline götürülür. Orada otobüse binene kadar asker arkadaşlarının kucağında taşınır. Bindiği otobüse orada tur attırılarak peygamber ocağına gönderilirler.
BAYRAMLARLA İLGİLİ
Arife gününe insanlar çarşıdan bayramlık ihtiyaçlarını temin ederler. İkindi namazından sonra mezarlık ziyaret edilir ve Kuran okunur. Sonra bayram için hazırlıklar başlar. Bayram yerleri temizlenir, bayramlık et vs. alınır. Bayram namazından sonra caminin önünde bütün köyün erkekleri bayramlaşır.Akrabalar ziyaret edilir bayramlasilir
CENAZE İLE İLGİLİ
Cenaze olduğu gün bütün köy yemek hazırlar. Bu yemek dışarıdan cenazeye iştirak edenlere ve cenaze evine verilir. Merhumun öldüğü akşam yedisinde, kırkında, elli ikisinde kuran okutulur, yemek ikram edilir. Daha sonra yılı geldiğinde isteyen her sene kuran okutur..
DIGER GELENEKLER
Yufka Ekmek Yapma:
Tezde kadınlar yufka ekmeğini ;Kubaşı; yolu ile yapmaktadır. Birbirleriyle anlaşabilen dört-beş komşu kadın sırayla birbirlerinin ihtiyacı olan , yaza kadar yiyecekleri yufka ekmeği yaparlar. Bu işi meslek edinmiş kimi kadınlar , varlıklı olanların ekmeğini para karşılığı yaparlar.
Soku Döğme:
Yörede kışlık yiyecek olan bulgur ve yarma denilen sert buğdayın yıkanıp, kaynatılıp kurutulduktan sonra sokubaşı denen taşlarda tokmaklarla dövülmesi ile yapılar. Yöre halkı , soku döğme işlerinde birbirlerine yardımcı olurlar.Ancak gunumuzde modern degirmenler bunun yerini aldigi icin bu adetler artik kalmaya yuz tumustur.Ama koyumuz bulgur isinde cok iyi yerlerdedir,bu isle ugrasanve ticaretini yapan pekcok koylumuz vardir
Koç Katımı:
Koyumuzde her yıl tekrarlanan bir gelenek de koç katımıdır. Mevsimi geldiğinde koyunlarla koçlar çiftleştirmek için törenler yapılır. Koyunlar çeşitli renklere boyanır,renkli iplik ve kumaşlarla süslenir. ama bu gelenek de yavaslamis ve kaybolmaya yuz tutmus geleneklerimizdendir.Hatta simdi koyunlar senede iki veya uc defa kuzulamaktadir
Yağmur Duası:
Bütün yurdumuzda olduğu gibi kuraklık zamanlarında koyumuzde de yağmur duası yapılır.
koyumuzde meydanlik mezarligin ust yanindaki turbeye yakın bir yerde büyük kazanlar kurulup etli bulgur pilavı yapılır.Hayvanlar kurban edilir etide bu bulgur pilavında kullanılır.Taslara camide dualar okunup bir kuyuya sallanir
Yağmur duasına çıkılacak gün, genellikle cuma günü, Cuma namazından sonra başlar. Bütün köy halkı yediden yetmişyediye herkes toplanarak köyün harman yerine çıkılır. Ağıt şeklinde dua edilip yağmur yağdırılması için Allah;a yalvarılır.Dua edilirkende eller yere doğru açık yağmur yağma şekli alınır.
Eksik olan adetlerimiz ve gozden kacirilmis adetlerimiz adina simdiden ozur yardim gorus ve onerilerinize acigim
konu tarafimdan yazilmis olup eksik olan bazi adetlerin olabileceginden konuyu yoruma ve katkiya acik birakiyorum, katkisi olacak olan koylulerime simdiden tesekkurler...
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yaz
Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.